بازدید شاخه دانشجویی جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی از خبرگزاری شفقنا

شاخه دانشجویی جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی به همراه دکتر مراد کاویانی راد، دانشیار جغرافیای سیاسی این دانشگاه با حضور در تحریریه شفقنا از روند کار این رسانه بازدید کردند و در فضایی صمیمی با تحریریه شفقنا به گفت و گو پرداختند.

این دیدار در راستای آشنایی بیشتر دانشجویان با رسانه های آنلاین برای گذراندن درس جغرافیای سیاسی فضای مجازی انجام شد، چرا که به اعتقاد دکتر کاویانی، رسانه ها یکی از نمودهای فضای مجازی در قالب اینترنت هستند که در ذهنیت سازی جامعه اثرگذارند.

این دیدار با طرح سوالاتی از اعضای شفقنا درباره چگونگی آغاز به کار مجموعه و اهداف و روند طی شده و چالش های پیش روی رسانه های ایران آغاز شد.

در این جلسه مطرح شد که متاسفانه نگاه به رسانه در ایران یک نگاه ژئوپلیتیکی نیست و اغلب اهمیت ژئوپلیتیکی رسانه مورد توجه قرار نمی گیرد در حالی که قدرت های برتر جهان با نگاه ژئوپلیتیکی به رسانه، از آن همانند یک ارتش و برای پیشبرد اهداف سیاسی خود بهره می برند.

در این جلسه یکی از مشکلات اصلی رسانه های ایرانی، نگاه به داخل و کم اشتهایی آنها برای داشتن بُرد جهانی و تاثیرگذاری جهانی و داشتن مخاطبانی از سراسر جهان عنوان شد.

همچنین با مقایسه سیاست کلان رسانه های مطرح جهان با رسانه های ایرانی این موضوع مطرح شد که رسانه های ایرانی اغلب بی زبان و سر به زیر هستند که این به نحوه تعامل قدرت با رسانه ها نیز مربوط می شود.

در این جلسه بیان شد که نیاز امروز ایران به عنوان یک قدرت مهم منطقه ای، نگاه توسعه گرایانه به حوزه رسانه است؛ رسانه ای که بتواند در عرصه جهانی به عنوان بازوی سیاسی و فرهنگی ایران عمل کند بی آنکه موید صرف سیاست های رسمی کشور باشد.

در پایان این بازدید دکتر کاویانی به شفقنا پیشنهاد کرد که محیط زیست را در اولویت سوژه پردازی ها قرار دهد. وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین تهدیدات امنیت ملی ما بحث محیط زیست است و به شدت امنیت ما را تحت تأثیر خود قرار داده است، گفت: عمیق تر شدن این اتفاق در آینده نزدیک، بسیاری از ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ما را به چالش خواهد کشید. وی با توجه به نگاه دینی شفقنا به موضوعات و اهمیت مساله محیط زیست بر لزوم توجه ویژه شفقنا به این مساله با استفاده از آموزه های دینی تأکید کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

{yoogallery src=[/images/gallery//shafaghnaa]width=[150]}

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اسکرول به بالا