برای حل مشکل آمده اید؟

قرار است پنج شنبه رئیس جمهور به اصفهان بیاید. مدت هاست در انتظار سفر رئیس جمهور به اصفهان هستیم و حالا که این برنامه در حال اجرا است باید با عزم جدی و قدم های محکم و برای حل مسأله زاینده رود به اصفهان بیاید. این درحالی است که مردم اصفهان هنوز امید خود را برای حل معضلات استان در سفر استانی رئیس جمهور از جمله مشکل حیاتی و مهم آب استان از دست نداده اند.

آقای رئیسی! نیک می دانید که اولین و آخرین مشکلی که مردم اصفهان طی چند دهه اخیر با آن روبه رو بودند «مسأله آب» است. چرا که عمده درخواست های مردمی استان بر روی همین کلید واژه  به ظاهر ساده اما بسیار حیاتی می چرخد و امیدواریم در سفر اسانی به اصفهان، برای احیای زاینده رود شاهد برنامه ها و تدابیر مناسبی باشیم که در عمل باشد و نه در حد حرف!

آقای رئیسی! بر اساس آمار ها در استان با میزان الفزون تری از بیماری های لاعلاج و خطرناکی چون سرطان دست و پنجه ترم می کننیم. بنابر آمار های ثبت شده برای سرطان در دانشکده علوم پژشکی اصفهان، آمار سرطان در استان اصفهان در حال حاضر با شیب ملایم در حال افزایش است. بحران ریزگردها، خشکسالی های چند دهه اخیر در محدوده تالاب گاوخونی و… به نظر می رسد بر دامنه این بیماری افزوده و نیز بر شیوع سایر بیماری های دیگری چون سالک در محدوده شرق اصفهان دامن زده است.

آقای رئیسی! بحران فرونشست زمین در اصفهان مانند یک بمب ساعتی هر روز بسیاری از شهروندان ما را در محدوده های پر تراکم شهری نگران تر می کند. ما در خانه هایمان امان نداریم. بسیاری از ابنیه تاریخی در شهر اصفهان دچار ترک شده اند. خیابان ها در حال شکافتن هستند و جغرافیدانان این واقعه را مرگ زمین قلمداد می کنند. در این بین، پل های تاریخی اصفهان از جمله خواجو و سی و سه پل که دستاورد هنری چند صد ساله اصفهان هستند، در حال تخریب است. چرا که سازه پل های تاریخی اصفهان به گونه ای طراحی شده اند که باید همیشه آب زاینده رود بر پی آن ها جریان داشته باشد. در غیر این صورت تخریب می شوند.

آقای رئیسی! در کشور سالانه صد ها طرح غیر کارشناسی شده اجرا می شوند که یکی از آن ها طرح غیر قانونی بن-بروجن است که آب را از حوضه کم آب زاینده رود به حوضه پر آب کارون انتقال می دهد. چرا سالانه بودجه برای طرح های آبرسانی به استان اصفهان داده نمی شود یا روند آن بسیار کند پیش رفته است. اما طرح های انتقال آب از خلیج فارس به یزد هر روز روند سریع تری را پیموده و اجرا شده است؟

آیا اصفهان هیچ ارزش افزوده ای ندارد؟ آیا باید سالانه بودجه های کلانی را صرف توسعه صنایعی کنیم اما برای احیای زاینده رود که زندگی میلیون ها دچار خطر کرده و نیز بر اکوسیستم جغرافیایی منطقه تاثیر نامطلوبی را گذاشته، هیچ کاری نکنیم. مگر برخی صنایع غیر از آلودگی هوا و تشدید بحران آب و عدم شفافیت در میزان بهره برداری از آب زاینده رود برای ما ود دیگری هم دارند؟

ما مردم اصفهان بارها اعتراضات خود را ذر بستر رودخانه خشکیده و تفدیده زاینده رود فریاد زدیم و قول هایی هم از سوی دولت یازدهم و دوازهم و همچنین دولت شما شنیدیم که همه آن ها در حد حرف بیش نبوده اند. امیدواریم برای حل مسئله زاینده رود خودتان شخصاً با قدم های محکم و جدی به مسأله زاینده رود و اصفهان ورود پیدا کنید و برای حل این معضلات زیست محیطی که برای مردم اصفهان پیش آمده کارنامه ای درخشان کسب کنید.

ارجاع به این تحلیل

یوسفی شاتوری،محمد (1401) برای حل مشکل آمده اید؟، رسانه ژئوپلیتیک، انجمن ژئوپلیتیک ایران

درباره نویسنده

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اسکرول به بالا