خاطرات محمد‌رضا حافظ‌نیا

نام کتاب: خاطرات محمد‌رضا حافظ‌نیا

ناشر: انتشارات سوره مهر

این مجموعه خاطرات محمدرضا حافظ‌نیا از ارتش، دانشگاه، زندان و نهادهای انقلاب اختصاص داده که به کوشش حمید قزوینی منتشر شده است.

حافظ‌نیا در جریان انقلاب به زندان افتاد و با پیروزی انقلاب به مدت چهار‌سال مسئولیت‌های سیاسی به عهده داشت و سپس در سال 1363 از سیاست کناره‌گیری کرد و به فعالیت‌های آموزشی و علمی رو آورد.

موضوع این کتاب بیان و تشریح یکی از رویدادهای تاریخی انقلاب اسلامی از زبان عامل و شاهد آن است. رویدادی که از یک سو به اوج گیری روند انقلاب اسلامی از طریق ایجاد دلگرمی، امید و روحیه بخشی به مردمی که در جریان مبارزه و انقلاب شرکت داشتند کمک کرد و از سوی دیگر به تخریب روحیه حکومت و تسریع در روند سقوط رژیم پهلوی منجر شد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: من با وضعیت روحی خاصی که داشتم یکه خوردم. مایه ننگ بود که بخواهند از ما علیه انقلاب و مردم استفاده کنند. مرتب خودم را سرزنش می کردم که «حافظ‌نیا مگر تو مرده‌ای که مردم کشته شوند و تو ابزار رژیم شاه علیه آنها بشوی؟»

نه می‌توانستم مشورت کنم و نه می‌توانستم بروم. مانده بودم که خدایا چه کنم؟

یک لحظه با خودم گفتم بهتر است همین جا تکلیفم را با دنیا و زندگی دنیایی روشن کنم. بالاخره که چی؟ این اول کار است. امروز ما را وارد شهر می‌کنند و علیه مردم به کار می‌گیرند و فردا ممکن است در صحنه‌هایی دیگر و خشن‌تر ما را علیه مردم وارد صحنه کنند. تصمیم گرفتم در همین ابتدای کار ضربه شستی نشان بدهم و …

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اسکرول به بالا